Terapia dla par: wspólne poszukiwanie rozwiązania

Terapia dla par coraz częściej staje się skuteczną metodą dla rozwiązania problemów i konfliktów w związku.  Kiedy dotychczasowe metody zawiodły i czujemy się bezradni czy bezsilni warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.  Bowiem bezstronny udział osoby trzeciej, terapeuty pomaga nie tylko zachować spokój i opanowanie ale także jest szansą na poszukanie rozwiązania którego nie udało się nam dotychczas znaleźć.

Dlaczego więc warto zdecydować się na wspólną wizytę u psychoterapeuty i jak wygląda terapia dla par. Poznański ośrodek Rozwój i Terapia zaprasza!

Czym jest terapia dla par?

 

Problemy w związku mogą pojawić się na każdym jego etapie. Wprawdzie poważne trudności mogą prowadzić do zakończenia relacji, jednak pary coraz częściej decydują się na podjęcie działań aby uratować związek. Kiedy rozmowy i wspólne ustalenia nie pomagają, pora udać się po pomoc do specjalisty i skorzystać z terapii dla par. Pomoc psychoterapeuty może ułatwić zrozumienie podłoża konfliktu, postaw i wzajemnych oczekiwań oraz wypracowanie nowych schematów działania. Celem terapii dla par jest przepracowanie problemu w taki sposób, by rozwiązanie zadowalało obie strony.  Dlatego  obie strony muszą uświadomić sobie, jaka jest przyczyna konfliktu i jak wyjść z tej sytuacji. Często zdarza się, że partnerzy obarczają się wzajemnie winą i jednocześnie nie przyjmują do wiadomości, że problem może leżeć po obu stronach. Rolą terapeuty jest uświadomienie partnerom, iż wspólnie tworząc związek, wspólnie obydwoje odpowiadają za jego jakość.

 

 

 

Kiedy zgłosić się na terapię dla par?

 

Po pomoc specjalisty zawsze warto sięgnąć zwłaszcza gdy dotychczasowe próby rozwiązania problemów okazały się nieskuteczne.   Terapię dla par powinny rozważyć przede wszystkim osoby, w których związku występują poniższe problemy:

  • depresja;
  • uzależnienie;
  • brak zaufania, podejrzliwość, zazdrość;
  • trudności z komunikacją;
  • zależność od partnera;
  • zdrada;
  • nieprzepracowany żal;
  • ciągła kontrola;
  • wzajemne obwinianie
  • problemy z teściami
  • problemy z dziećmi
  • i inne.

Niewykluczone, że w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem, by związek przetrwał jest terapia dla par – Poznań. 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wygląda terapia dla par?

 

Przede wszystkim spotkania u terapeuty powinny odbywać się regularnie  (zwykle raz w tygodniu).  W spokojnej atmosferze z dala od innych członków rodziny, obie strony mają możliwość, by wypowiedzieć się na temat związku. Problemów które się pojawiły, własnych oczekiwaniach oraz trudnościach. Co ważne, terapeuta nie podejmuje decyzji, czy dany związek powinien przetrwać. Jak też nie wskazuje jakie należy zastosować rozwiązanie. To para samodzielnie decyduje, jakie rozwiązania będą dla niej najlepsze. Metody pracy terapeuty dopasowywane są do indywidualnych potrzeb konkretnej pary oraz jej oczekiwań. Jednak w każdym przypadku terapeuta nie podejmuje decyzji za partnerów. Wskazuje  jedynie ścieżki, którymi mogą podążać, by uzdrowić swój związek. W przebiegu terapii, podczas spotkań panuje zasada równości która wyraża się w równym podziale czasu dla każdego z partnerów.

 

Czy terapia dla par jest skuteczna?

 

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że  pierwsze spotkania  nie przynosi od razu rozwiązania. Po pierwsze terapeuta musi poznać swoich klientów i ich sytuację oraz oczekiwania, by móc rozpocząć pracę. Nadto wiele zależy od gotowości obu stron do współpracy. Pamiętajmy terapia to nie sala sądowa gdzie terapeuta pełni rolę Sędziego i wskazuje winnego. To miejsce gdzie każdy z partnerów ma szanse na spokojne przedstawienie swojego punktu widzenia. Opowiedzenia jakie sytuacje, zachowania drugiej osoby w związku są dla niego  przykre, trudne, nie do zaakceptowania i dlaczego. Bez oceniania, wzajemnego oskarżania czy obrażania się, druga strona ma z kolei możliwość „zobaczyć problem oczami swojego partnera”. Terapia par służy także bliższemu poznaniu się tworzących związek osób. Nierzadko zdarza się, że partner czy partnerka ma po raz pierwszy odwagę otwarcie powiedzieć o swoich oczekiwaniach, frustracjach jakie przeżywa w związku czy bólu.

Skuteczność terapii  zależy od wielu czynników. Począwszy od motywacji i nastawienia obojga partnerów jak i problemu, z którym para zgłasza się do terapeuty.

Jeżeli zatem w waszym związku pojawiają się problemy i kryzysy, a rozmowy nie przynoszą rezultatów, pora zgłosić się do psychoterapeuty. Terapia małżeńska Poznań w gabinecie Rozwój i terapia może pomóc rozwiązać wasz problem.

 

 

A może terapia rodzinna?

 

Terapia rodzinna to cykliczne spotkania, w których uczestniczą wszyscy członkowie rodziny. U podstaw terapii leży założenie, że rodzina tworzy system, w którym każda osoba wzajemnie oddziałuje na pozostałe.  Dlatego jeśli u jednej osoby pojawią się trudności, wpływają one na funkcjonowanie całego systemu. Celem terapii jest znalezienie źródeł problemu i rozwiązania go w taki sposób, by poprawić funkcjonowanie wszystkich członków rodziny.

Kiedy sprawdzi się najlepiej? Warto rozważyć pomoc specjalisty, gdy pojawiają się częste kłótnie, brak porozumienia pomiędzy członkami rodziny czy trudności wychowawcze. Gdy Twoja rodzina ma problemy, rozwiązaniem może być psychoterapia rodzinna: Poznań  Rozwój i terapia zaprasza!

 

Przeczytaj także:

TERAPIA SCHEMATÓW

Racjonalna Terapia Zachowania

PSYCHOTERAPIA INTEGRACYJNA

 

Zobacz więcej: