Terapia i leczenie depresji

Depresja – pozwól sobie pomóc!

 

 

O depresji słyszał już chyba każdy; nie każdy jednak wie, jak poważną jest chorobą i jak ważne jest sięgnięcie w porę po profesjonalną pomoc. Niestety nadal pokutuje przekonanie, że skutecznym lekarstwem na depresję jest pozytywne myślenie, czy nowe zajęcie. Depresja nie jest jedynie silnym smutkiem. To choroba, która może nagle przyjść lub rozwijać się podstępnie przez dłuższy czas. Nieleczona zaburza codzienne funkcjonowanie oraz może prowadzić nawet do śmierci. Podejrzewasz depresję u siebie lub bliskiej osoby? Nie zwlekaj i daj sobie pomóc!

 

Czym jest depresja i dlaczego na nią chorujemy?

 

Depresja to poważne obniżenie nastroju, niezdolność do przeżywania przyjemności oraz silne przygnębienie, które może utrzymywać się przez wiele tygodni lub miesięcy, lat. Depresja może pojawić się  w każdym wieku.  Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa pogorszenie nastroju i jest to całkowicie naturalne. Ale jeśli zakłóca ono nam codzienne funkcjonowanie i przejmuje władzę nad dotychczasowym życiem, to czytelny sygnał, że pora zgłosić się do specjalisty.

 

 

 

Najczęstsze objawy depresji to:

  • złe samopoczucie, brak humoru;
  • utrata zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności;
  • zmęczenie;
  • zaburzenia koncentracji i uwagi;
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • pesymistyczne myśli;
  • niska samoocena;
  • problemy ze snem;
  • myśli i próby samobójcze;
  • zmęczenie, duża potrzeba snu;
  • brak apetytu lub nadmierny apetyt;
  • spadek lub wzrost

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyczyny depresji.

 

Niestety ale nie ma w tym zakresie jednoznacznej diagnostyki wskazujące na przyczyny tej choroby. Na pojawienie się depresji wpływ mają zarówno czynniki biologiczne, jak i psychospołeczne. Naukowcy badający tę chorobę wskazują na  uwarunkowania genetyczne, zaburzenia neuroprzekaźników oraz zaburzenia hormonalne. Ryzyko zachorowania zwiększa niewątpliwie  przewlekły stres, wysoki poziom lęku, kryzysy życiowe, traumatyczne wydarzenia, problemy społeczne. Coraz głośniej mówi  się o depresji wśród dzieci i młodzieży.  Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich obserwujecie u siebie objawy depresji lub podejrzewacie, że obniżony nastrój nie jest jedynie przemijającym smutkiem, najwyższa pora zgłosić się po profesjonalną pomoc.

 

 

Jak wygląda leczenie depresji?

 

Jeśli chodzi o leczenie depresji, Poznań oferuje wiele możliwości, dlatego potrzebujący nie powinni mieć problemu ze znalezieniem psychoterapeuty.  Współczesne metody leczenia depresji są z reguły na tyle skuteczne, że u większości pacjentów możliwe jest nawet całkowite ustąpienie objawów.  Równolegle bowiem do leczenia farmakologicznego – a nierzadko zamiast niego – zaleca się psychoterapię. Dzięki której możliwe jest zmniejszenie objawów depresyjnych, częstotliwości ich nawrotów, a nierzadko również całkowite wyleczenie. Najbardziej efektywne w leczeniu depresji są psychoterapia poznawczo–behawioralna, psychoterapia systemowa, system wewnętrznej rodziny.  Terapia pomaga przede wszystkim w znalezieniu  źródła obniżenia nastroju oraz sposobu skutecznego poradzenia sobie z przyczynami.

 

Przeczytaj także:

PSYCHOTERAPIA INTEGRACYJNA

TERAPIA SCHEMATÓW

Racjonalna Terapia Zachowania

 

Inne formy terapii.

 

Najlepsze jednak efekty przynosi terapia oparta o pracę z podświadomością. To bowiem w naszej podświadomości zakorzenione są, niekiedy bardzo głęboko  przekonania połączone z negatywnymi  emocjami.  Dlatego niekiedy tradycyjne terapie oparte na dialogu okazują się mało skuteczne.  Polecaną formą terapii jest wówczas praca na poziomie fal alfa czyli hipnoza. Nie jest to jednak jedyna technika do pracy z podświadomością. Całościowe oddziaływanie terapeutyczna na emocje, myśli, przekonania  odgrywają najistotniejszą rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pomóc osobie z depresją?

 

Depresja jest zaburzeniem, które dotyka bezpośrednio chorego, ale cierpią również jego bliscy. Pogarszający się nastrój, utrata zainteresowań i odczuwania przyjemności, a często wręcz brak sił do wypełniania codziennych obowiązków powoli utrudniają i wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tych objawów nie można bagatelizować – to w końcu poważna choroba, a nie „wymysł”. Dobre rady mogą okazać się niewystarczające.  Dlatego nie wahajmy się także sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wspierać osobę z depresją lub zauważasz niepokojące objawy u bliskiej osoby, zgłoś się po fachową pomoc.

 

Przeczytaj także:

PODŚWIADOMOŚĆ

HIPNOZA

Przekonania – klucz do sukcesu

Emocje

 

Zobacz więcej: