Skuteczna technika pracy z emocjami i przekonaniami to technika Sendony, znana jest również jako technika „samodoskonalenia”. To metoda pracy nad sobą. Przede wszystkim skupia się ona na pozytywnym podejściu do zmiany i własnego rozwoju osobistego. Jej twórcą jest psycholog Carl Rogers. Uważał on, iż każdy człowiek ma w sobie dostateczny potencjał do samorozwoju i osiągnięcia pełni swoich możliwości.
Podstawowe złożenia tej techniki to: akceptacja siebie i innych, empatia, autentyczność oraz rozwijanie samoświadomości. Dzięki pracy z tymi elementami, osoba może lepiej zrozumieć siebie. Nadto skuteczniej radzić sobie ze stresem. A także rozwijać umiejętności interpersonalne i budować zdrowe relacje z innymi.
Głównym celem stosowania jest pomocy w regulacji emocji, stresu. A także zwiększenia świadomości ciała. Technika ta angażuje zmysły: dotyk, węch, smak, wzrok, dźwięk i ruch. Po to aby pomóc pacjentom w osiąganiu stanu relaksacji i równowagi.
Stymulacja układu nerwowego metodą Sendony.
Na wstępnie wykonanie techniki Sendony polega na stymulowaniu poszczególnych zmysłów za pomocą różnych metod i narzędzi. Na przykład, terapeuta może proponować pacjentowi dotykanie różnych struktur, słuchanie muzyki relaksacyjnej. Jak też korzystanie z przyjemnych zapachów, oglądanie kolorowych obrazów, smakowanie różnych potraw. A nawet wykonywanie łagodnych ćwiczeń fizycznych.
Główny cel to aktywacja układu nerwowego, który odpowiada za reakcje na stres. Nadto polepszenie funkcjonowania zmysłów i integrację bodźców sensorycznych. Dzięki regularnemu praktykowaniu tej techniki, pacjenci mogą poprawić swoje samopoczucie. Co więcej technika sprzyja redukcji napięcia
Zmiany mentalne techniką Sedony.
W Metodzie Sedony pracujemy nie tylko z emocjami, ale także stanami mentalnymi. Jak widomo dowolna myśl czy emocja są wynikiem naszej instynktownej ( automatycznej ) intencji, aby to właśnie myśleć i tak właśnie czuć. Jednak „instynktowna” czyli „nie do końca podlegająca świadomej kontroli”. Dopóki robimy coś instynktownie, dopóty często nie wiemy nawet, że to robimy.
Instynktowna wola myślenia lub czucia czegoś to jak zamknięte drzwi. Dopóki są zamknięte, dopóty nie wiemy, że coś za nimi istnieje. Nie zaglądając za zamknięte drzwi po prostu tego nie wiemy. Bo i skąd? Wydaje się nam, że myślimy/czujemy jakiś oczywisty element. Do tego często niezależny od nas. I że nic więcej w nas nie ma. Ale twórcy Metody zadają pytanie : „A co by było, gdybyśmy – bardzo łagodnie i nieinwazyjnie – zakwestionowali ten element?”
Co się dzieje gdy zakwestionujemy myśl/emocje?
Gdy w łagodny i spokojny sposób zakwestionujemy daną myśli/emocji, to ta myśl/emocja ustąpi. Wówczas pojawi się bardziej inspirująca emocja i myśl. Pojawienie się tej bardziej wspierającej myśli czy emocji dotychczas było ograniczone przez nasz upór, by myśleć i czuć to, co nam znane. I to nie koniec drogi. Gdy pozwolimy aby i tak myśl czy emocja ustąpiła, to pojawi się kolejna bardzie wspierająca nas. Powtarzanie tego procesu ma na celu uwolnienie nas od tego co dotychczas nas ograniczało.
Szczegóły metody Sedony.
Siadamy w wygodnej pozycji i zadajemy sobie najpierw pytania wstępne, takie jak:
- „Czy mogę ten stan [nazwij stan] powitać?”
- „Czy mogę ten stan [nazwij stan] zaakceptować?”
- „Czy mogę pozwolić sobie pełniej poczuć ten stan [nazwij stan]?”
- „Czy mogę pozwolić sobie bardziej zanurzyć się w tym stanie [nazwij stan]?”
Na wszystkie powyższe pytania odpowiadamy tylko TAK lub NIE. Bardzo ważnej jest aby nasza odpowiedź byłą szczera. Za każdym razem, gdy szczerze odpowiadamy na pytanie, docieramy do głębszych intencji.
Cel pytań?
Pytania te mają jeden cel. Naszą zgodę na doznawany stan. Zgoda na stan, poddanie się mu, jest niezbędne. Po to abyśmy mogli potem dobrowolnie zadecydować, czy chcemy nadal dawać mu siłę i moc oddziaływania na nas. Ale aby przestać dawać mu siłę, musimy czuć, że mu ją dajemy! Przyjmujemy zatem stan, witamy go i czujemy całym sobą, najlepiej jak potrafimy. Nie uciekamy od niego, nie zgłuszamy.
Po jedno- lub kilkukrotnym przerobieniu serii pytań wstępnych, przechodzimy do pytania właściwego, a dokładniej – jego trójstopniowego rozwinięcia:
- „Czy mogę przestać dawać temu [nazwij stan] siłę?”
- „Czy przestanę dawać temu [nazwij stan] siłę?”
- „Kiedy?”
Odpowiedzią na dwa pierwsze pytania powinno być krótkie TAK lub NIE, jak poprzednio. Odpowiedzią na „Kiedy?” powinno być „Teraz!” – jeżeli jesteśmy w stanie szczerze takie „Teraz!” z siebie wydobyć. Jeżeli nie, mówimy byle co i wracamy na początek procesu.
Jaki skutek metody Sedony ?
Technikę wykonujemy poprzez wielokrotne, wytrwałe powtarzanie. Uczucie ulgi przychodzi z czasem. Istota tej ulgi tkwi w pozwoleniu sobie. I nie chodzi tu o jakiś wytrenowany stan umysłu, ale o nabycie rzeczywistej umiejętności pozwalania – w życiu.
Stopniowy charakter procesu ma tę ogromna zaletę, że pozwala nam samemu, krok po kroku, przyjrzeć się na własnym przykładzie jak to działa.
Technika Sendony może być wykorzystana zarówno w ramach terapii indywidualnej, jak i grupowej. Elementem najważniejszym jest wsparcie i prowadzenie przez doświadczonego terapeutę, który wspiera osobę w procesie samodoskonalenia.
Przeczytaj więcej:
METODY PRACY
Jak myśli wpływają na nasze życie?
PSYCHOTERAPIA INTEGRACYJNA