Skip to main content
Strategie radzenia sobie z zaniedbaniem emocjonalnym i jego konsekwencje

Strategie radzenia sobie z zaniedbaniem emocjonalnym i jego konsekwencje.

By Blog

Przyczyną zaniedbania emocjonalnego dzieci jest emocjonalna niedojrzałość ich rodziców. Dorastając dzieci cierpią z powodu samotności emocjonalnej, choć nie wiedzą co im dolega. Odczuwają często pustkę, ale nie potrafią jej nazwać. Niedojrzali emocjonalnie rodzice nie potrafią bowiem zaangażować się emocjonalnie i obdarzyć swoich dzieci odpowiednią uwagą i czułością. Dlatego dzieci radzą sobie z tą sytuacją na różne sposoby.

Read More

Emocjonalne zaniedbanie, jego wpływ na nasze dorosłe życie?

Emocjonalne zaniedbanie, jego wpływ na nasze dorosłe życie?

By Blog

Emocjonalne zaniedbanie, którego doświadczyliśmy jako dzieci ze strony naszej matki czy innego opiekuna wpływa  istotny sposób na nasze życie nawet to dorosłe. Nasza konstrukcja psychiczna, to w jaki sposób postrzegamy sami siebie, nasze poczucie własnej wartości, jak odnajdujemy się w świecie.  A także nieuświadomione przekonania o związkach, relacjach, sposób ich budowania, wybór partnera. Czy nawet kwestia roli jaką pełnimy w życiu.  Jako kobieta lub mężczyzna, wszystko to ma swoje korzenie w relacjach z naszą mamą.

Read More

relacje z ojcem

Relacje z ojcem, jaki wpływ mają na nasze dorosłe życie?

By Blog

Relacje z ojcem – Czy  jako dzieci potrzebujemy kontaktu z tatą? A jeśli tak, to jak te relacja wpływa na nasze dorosłe życie. Bardzo dużo mówi się o relacji z mamą, jednak niesłusznie często pomija się udział taty w naszym wychowaniu.   Relacja z obojgiem rodziców jest niezmiernie istotna w naszym rozwoju. Dzięki relacji z tatą uczymy się budować poczucie własnej wartości, czuć się docenionym,  kochanym i tworzyć szczęśliwe związki. Carl Gustaw Jung opisał przywiązanie córki do ojca, które nazwał kompleksem Elektry. Zatem warto przeanalizować jak Twoja relacja z tatą wpłynęła na Twoje dorosłe życie. 

Read More

Komunikacja w relacji, czyli jak mówić by być słyszanym?

Komunikacja w relacji, czyli jak mówić by być słyszanym?

By Blog

Komunikacja w relacji, w ogólnym znaczeniu, stanowi proces tworzenia komunikatu, nadawania go i odbierania. A także interpretowania komunikatów nadawanych przez innych ludzi. Dlatego komunikacja w związku polega nie tylko na wyrażaniu swojej opinii, lecz także umiejętności słuchania drugiej strony. W tym wszystkim musimy wykazać się empatią i próbą zrozumienia stanowiska partnera – nawet jeśli jest zupełnie odmienne od naszego. Pamiętajmy jednak, że komunikacja w relacji rozpoczyna się od komunikacji z samym sobą. 

Read More

Granice w relacjach, dlaczego tak trudno je postawić?

Granice w relacjach, dlaczego tak trudno je postawić?

By Blog

Granice psychologiczne można zdefiniować jako niewidzialną linię, wokół nas. To ona definiuje naszą tożsamość, to kim jesteśmy, co lubimy. Dzięki niej  wiemy czego chcemy, czego potrzebujemy, jakie mamy opinie, zasady i reguły, jakie zachowania akceptujemy. Granice w relacjach interpersonalnych są to wszystkie aspekty, które konkretnego człowieka oddzielają, wyodrębniają, różnią od innych ludzi. Są to więc jego cechy, które definiują, kim jest.

Read More

Jak style przywiązania wpływają na nasze relacje w dorosłym życiu?

Jak style przywiązania wpływają na nasze relacje w dorosłym życiu?

By Blog

Style przywiązania obejmujące emocje i zachowanie służyć nam mają do adaptacji wobec zmieniających się okoliczności. Powstały one w toku nasze rozwoju.  Główny ich cel to zapewnienie nam przetrwania. Od najwcześniejszych lat naszego życia, uczymy się radzić sobie z przeciwnościami i emocjami. Wiedzę o tym jak to robić, czerpiemy zwykle od naszych rodziców. W procesie tzw. modelowania najistotniejszą rolę odgrywają postawy naszych rodziców.

Read More

Osobowość neurotyczna.

By Blog

Neurotyczna osobowość to termin używany w psychologii do opisania cech osobowości.  Osoby z neurotyczną osobowością doświadczają silnych emocji takich jak lęk, smutek, złość czy niepokój, które często prowadzą do trudności w radzeniu sobie w codziennym życiu. Charakteryzują się również przewidywalnymi wzorcami zachowań, które są reakcją na stresujące sytuacje.

 

Read More